Akonáhle sa ploštica dostane do bytu, postele, je náročné sa jej zbaviť a spôsobuje človeku veľa útrap.Naproti tomu nám invazívna bzdocha predstavuje skôr nepríjemnosť, pretože ak sa dostanete do bytu, je ťažké ju odhaliť. Navyše, keď sa pokúsime ju pokúsime zabiť alebo chytiť, nepríjemne zapácha.
Hlavný rozdiel medzi nimi spočíva v tom, že ploštice sú parazity krv sajúce, zatiaľ čo invazívne bzdochy nie sú, aj keď škodia našim rastlinkám. Čo jedia a pre čo sú nebezpečné? Ploštice vysávajú krv nielen ľuďom, ale aj teplokrvným zvieratám (hydina, okrasné holuby, domáce zvieratá, psy, mačky). Ale ak si môžu vybrať medzi zvieraťom a človekom, budú určite vyberať človeka, pretože majú radi bezsrstú „korisť“. Ich bodnutie môže byť veľmi nepríjemné kvôli neustálemu svrbeniu, našťastie sa však nepreukázalo, že by šírili choroby (na rozdiel od iných druhov krv sajúceho hmyzu, ako sú napr. kliešte alebo komáre).
Bzdochy nám nesajú krv, ale poškodzujú našu úrodu. Dospelé cicajú bobule, paradajky a svoje larvy ukladajú na zadnú časť listov rastliny, takže keď sa vyliahnu, okamžite sa začnú kŕmiť. Ústne orgány ploštíc a bzdôch majú preto úplne inú štruktúru.
Bzdochy neštípu, ale majú proti nám iné zbrane. Keď sa ich pokúsime chytiť alebo zabiť, okamžite uvoľnia nepríjemne zapáchajúci zápach spôsobený ich špeciálnymi žľazami, ktorého stopy na nás zostane aj po umytí rúk. Ich ďalšou obranou je voľný pád. Ak cítia nebezpečenstvo, jednoducho zostanú a spadnú tam, kde sú. V byte to pôsobí dosť komicky, ale táto ich taktika je efektívna v prírodnom prostredí, pretože padajú na zem alebo do podrastu. kde sa môžu rýchlo skryť.
Odkiaľ prišli? V našej oblasti spôsobujú dva druhy bzdôch najväčšie škody a nemalé nepríjemnosti Jedným je hnedoázijský mramorová bzdocha z Ázie a druhým je zelená z Južnej Afriky, ktorá k nám prichádza z južnej Európy. Naraziť na ne môžeme takmer kdekoľvek a kedykoľvek na jeseň. Radi vstúpia do bytu, pretože sa pripravujú na zimovanie, a potom hľadajú teplé, vykurované miesta.
Ploštica však k nám nepríde, väčšinou si ju bohužiaľ my odnášame domov. Konkrétne si ju môžeme nosiť domov z hotela, nemocnice, kúpeľov, kde sa nám schová do oblečenia alebo do batožiny. Ploštice sú veľmi rafinované, pretože cez deň sa s nimi vôbec nestretávame, sú aktívne iba v noci. Šikovne sa skrývajú v najmenších medzerách a prasklinách podlahy, steny, postele. Pretože majú ploché telo, môžu sa vtlačiť takmer kamkoľvek. Preto sa môžu dokonca skrývať medzi stránkami kníh alebo v medzerách rámov obrazov. Útočia a hryzú, keď v noci spíme - zvyčajne medzi druhou a piatou hodinou ráno. Je veľmi ťažké ich spozorovať, pretože dospelé jedince sú dlhé iba 4 až 5 milimetrov a larvy sú ešte menšie a priehľadné.
Dobrou správou je, že existujú účinné insekticídy - ako proti bzdochám, tak aj proti plošticiam! Proti bzdochám použite PROTECT aerosól na ochranu proti bzdochám, ktorý vďaka svojej olejnatej báze ľahšie preniká do tela zvieraťa. Produkt je vhodný iba na reguláciu bzdôch, ktoré vstupujú do bytu. Je dôležité, aby sa aerosól podával v správnej dávke. Môže sa použiť ako prevencia na okná, zárubne, kryty žalúzií, siete proti komárom, cez ktoré môžu bzdochy vniknúť do bytu, alebo sa postrieka priamo na ne. V obidvoch prípadoch sa sprej nanáša cielene, cca. zo vzdialenosti 30 cm. Striekame niekoľko sekúnd na hmyz alebo na rám okna či dverí.
Vysoko účinným prostriedkom proti plošticiam je PROTECT postrek proti ploštici posteľnej a blche. Účinný je aj pri striekaní priamo na hmyz, no málokedy máme možnosť tak urobiť. Efektívny je aj postrek okolo predpokladaného úkrytu alebo postele. Okrem ploštice je vynikajúcou zbraňou aj proti mravcom, švábom, blchám, pretože je mimoriadne účinný proti lezúcemu hmyzu so skrytým životným štýlom. Používajte iba v interiéroch! Môže sa tiež použiť na ničenie bzdôch, ktoré vstupujú do uzavretého priestoru (bytu) na zimovanie priamym postrekom na hmyz.
Vždy dodržujte pokyny uvedené na etikete!
Kvôli mastnému podkladu aerosólu na citlivom povrchu (napríklad čalúnenie, maľované steny, záclony, tapety, koberce, lakovaný nábytok) najskôr otestujte iba na malom povrchu, aby ste nezanechali stopy alebo škvrny.